2010. február 12., péntek

Tengeri akvarisztika technikai alapjai



Sok akvarista csakis tengeri halakat akar tartani, mivel formájuk és színeik annyira változatosak és csábítóak. Egy korallzátony megépítése és fenntartása a benne élő gerinctelenesekkel együtt szintén izgalmas feladat. Az akváriumba kerülő fajok kiválasztásánál nagy körültekintéssel kell eljárni: egyes tengeri halak táplálkozása és viselkedése sok problémát okoz.
A tengeri halak tágasabb teret igényelnek édesvízi rokonaiknál és igényesebbek a vízminőségre.Sokuk csak egyfajos akváriumban tartható, mások mérgezőek, a zátonylakó halak között sok a ragadozó, melyek megeszik a kisebb halakat gerincteleneket. A tengeri gerinctelenek rendkívül igényesek, tartásuk csak tapasztalt jól képzett akvaristának való.

A tengeri akvarisztika alapja a természetes biológiai egyensúly kialakítása! Ha valaki végignéz egy tengeri akváriumon, talán eszébe sem jut, hogy a tengerek vize kényes egyensúlyokon alapul, ami gyökeresen eltér az édesvízi akvarisztikától!
A természetes korallzátonyok földünk összefüggő vízterületeinek kis részein alakulnak ki, ahol az összefüggő vizek kémiai egyensúlya nem változik. A természet állandó rendjét kell kialakítanunk otthonunk néhány négyzetméterében, ahol aerob és anaerob baktériumok tisztítják majd a vizünket, hullámzás és áramlatok mellett élnek az egymásra épülő élővilág tagjai. Fotoszintézis, pH, ammónia, nitrit, nitrát, azok a fogalmak amelyek végigkísérik egy életre szóló hobbi és egy luxusakategóriájú látványosság birtoklását.

Bár a hatékony és megbízható szűrőrendszerek gondoskodnak a szükséges fenntarthatóságról, és káros anyag lebontásról, néhány fogalommal tisztában kell lennünk, hogy "drága" halaink, koralljaink egészségére ügyelhessünk.



NITROGÉN CIKLUS:
A tengeri élőlények szervezetében beépülve van jelen a nitrogén legnagyobb mennyisége. Az élőlényekből kijutó szerves anyagok (legtöbbször salakanyagok) és az etetéskor vízbe kerülő táplálékmaradványok bomlásnak indulnak, átalakítva a bomlásterméket. (Megjegyzés: szemmel látható szennyeződések eltávolítása - mechanikai szűrés)
De a Nitrogén szerves anyagként is bejuthat a vízbe pl. etetéssel. Ebből egy rész beépül az élőlények szervezetébe, de nagy részük felhalmozódik a vízben (toxikus anyagok), melyet hatékony szűrőberendezésekkel kell eltávolítani. A mérgező anyagok változatos formái keletkeznek a szerves anyagok bomlásával.
A bomlás során képződő legfontosabb összetett toxikus anyag az ammónia. Az ammónia bomlása során széndioxid és szerves savak képződnek, melyek csökkentik a víz kémhatását és keménységét. Foszfátok keletkeznek(PO4), melyek veszélyesek mivel tápanyagot jelentenek néhány veszélyes algafaj számára, mely következménye az erős algásodás lesz (Megjegyzés: foszfátérték minimalizálása - foszvát szűrőanyagok és fehérjelehabzó). Az élőköveken és az aljzatban élő nitrifikáló baktériumok (Nitrosomonas - hasznos baktériumok), a Nitrogén-Ciklus első lépésében megkezdik az ammónia lebontását (biológiai szűrés folyamatának kezdete), így keletkezik a kevésbé mérgező nitrit (NO2), majd a nitrát (NO3). A baktériumok által végzett két lebontási folyamat aerob zajlik, tehát oxigénre szükség van hozzá. A keletkezett nitrát koncentrációját is minimális szinten kell tartani, hiszen ez is káros anyag.
A nitrát lebontása nitrogéngázzá már anaerob úton (Nitrobacter baktériumok- oxigénhiányos környezetben) megy végbe. A képződő gáz tulajdonsága, hogy rosszul oldódik a vízben és elillan a tengeri akváriumból. (Megjegyzés: Jó minőségű élőkő és fehérjelehabzó a biológiai szűrés alapja).



TENGERI AKVÁRIUM SZŰRÉSE (lágykorallos medencékhez)
Alkalmazott módszer és alapszűrés

Egyes tengeri akváriumunk szűrése, Berlin-i módszerrel van kialakítva. A módszer lényege, a leömlő víz egy egyszerű mechanikai szűrésen (100 vagy 200 mikron finomságú szűrőhálón) folyik keresztül, majd közvetlenül a nagyteljesítményű fehérjelehabzóba kerül (a fehérjelehabzónak jó minőségűnek és hatékonynak kell lennie, hiszen ez jelenti az alapját a tengeri akváriumok szűrésének). A Berlin-i módszer nem igényel elavult csöpögtetős szűrőrendszert (amely felhalmozza a nitrátot), és a hozzá szükséges nitrátbontó szűrőt. A biológiai szűrést az akváriumban található jó minőségű és nagy mennyiségű élőkő végzi.
Megfelelő áramoltatással és világítással kiegészítve a fehérjelehabzóra alapuló szűrés, (Berlin-i módszer) a legnépszerűbb és legmegbízhatóbb tenger-akvarisztikai módszer az Egyesült Államoktól Németországon át Ausztrália tengeri akvakertészei körében!
A mechanikai és biológiai szűrésnek, az akvárium alatti szekrény ad helyet, ahol a tecnikai (szűrő) medencében, folyamatosan - napi 24 órán keresztül tisztul a víz. A Kíváló minőségű szűrőberendezések minden tengeri élőlény igényeit kielégítő vizminőséget biztosítanak.

Kiegészítő berendezések

* Kiegészítésnek állandó aktív szén és foszfátszűrő szűrőanyagokat használjunk reaktorok segítségével. A módszer megbízhatóan csökkenti a foszfátot, a színező és toxikus anyagok mennyiségét.
* UV szűrők használata betegségek esetén vagy ivadékhalak nevelésekor rendkívül hasznos, mivel hatékonyan és megbízhatóan tisztítja meg a vizet a legkisebb kórokozóktól is. Állandó szűrőberendezésként viszont fölösleges a használata és veszélyes a hasznos baktériumok szempontjából is.
* Ozmózis vízkészítő berendezések beszerzése érdemes és áruk hamar megtérül. A részleges vízcserék és a párolgással elveszített víz utánpótlásához, egyszerűen és könnyen készíthetünk ioncserélt vizet otthon és olcsón.


Alapszűréshez szükséges technika - Kőkorallok tartásához

* Kőkorallos akváriumoknál már szükséges a folyamatos kalcium biztosítása (a víz stabilitásának megőrzése mellett), ehhez Szén-dioxid rendszerrel meghajtott Kalcium Reaktorok alkalmazása a legmegbízhatóbb módszer. A víz stabilitásának folyamatos kontrollját, elektródákkal vezérelt mérőműszerek mutatják.
* Zeovit Szűrők: Napjaink leghatékonyabb szűrőrendszere a Zeovit Szűrőrendszer. Célja a tápanyag-mennyiségek optimális szintentartása. A speciális zeolit szűrőanyagon átszűrt vízminőség és a professzionális adaléknyagok, a korallzátonyok tápanyagszintjeihez igazodva táplálják a baktériumkultúrákat, segítik a korallok növekedését, tápanyagfelvételét, kiemelve természetes színűket.



AKVÁRIUM VILÁGÍTÁSA

A fény a korallszirtes és a természetes sziklazátonyos tengeri akváriumok számára is létfontosságú. A szimbiotikus algák, a fotoszintézishez 3 féle pigmentet használnak fel: klorofil, karotinoid, phycobilin. Ezek a pigmentek csak meghatározott hullámhossztartományban optimálisak. A klorofillek elsősorban a kék és vörös, a karotinoidok a kékeszöld, a phycobilinek pedig a hosszúhullámú sugarakat (narancs és vörös színeket) veszik fel.
Tehát, hogy meghatározott pigmentek jelen vannak-e szimbiotikus algákban, befolyásolja meg a gazdaállat (korall) azon képességét, hogy bizonyos zátonyon-zónában éljen. A korallok fényigény eltérő lehet és a fényhiány jól észrevehető a korallok test-tartásán és nyitottságán.
A korallok és a mészalgák, a kék színt képesek a legjobbanabban hasznosítani. Ha a tengeri akvárium fényének színképe a kék irányba tolódik el, jelentősen visszaszoríthatja a veszélyes algafajok szaporodását
Megjegyzés: Soha ne tegyük ki a korallokat rövidtávú UV-sugárzásnak pl színük pigmentációja erősítéséért. Fényigényes kőkoralloknál (pl Acropora fajoknál) akár 3-4W/l is lehet a fényigény.

Tengeri akvárium világítás technikák:
A korallzátonyokra jellemző természetes körülmények közötti fénysugaraknak megfelelően, ki kell alakítani a hatékony világításhoz, egy optimális sugárspektrumot, amely kék tartományban erősebb. Különböző fényforrások kombinációjával ez egyszerűen kivitelezhető. Legoptimálisabb minimum 1W/l teljesítményt biztosítani.

Fénycsövek:
A Fénycsövek teljesen alkalmasok a még nagyon fényigényes korallok tartására is, 45-50 cm-es akvárium magasság mellett. A Daylight fénycsövek akár 10000 Kelvines megvilágítást is biztosítanak. Az akinikus (mélykék-lila), sok UV-hez közeli fényt biztosít, amely az élőlényeknek egyedülálló fluoreszkáló csillogást kölcsönöz.

Fémhalogénlámpák:
A fémhalogénlámpákat a tengeri akvarisztikában színhőmérséklet szerint csooportosítják

* 5.000-5.500 K-es típusok: napfényhez hasonló fényspektrumot állítanak elő. Sok 420nm-es ibolyasugarat nyújtanak, de kevés kéksugarat. Fénycsövekkel kiegészítve tökéletes és a kőkorallokat színpigment termelésre serkenti.
* 6.000-6.500 K-es típusok: kiválóak a sekélyvízi biotóp környezet megteremtésére (kék vagy spektrumszűrők kombinálásával)
* 10.000K-es típusok: A legjobb választás az 5 méter mélységű korallzátonyok fényviszonyainak megteremtésére. Nem hiányzik az 5.000-6.500 K-es kék szín, erős UV-A sugárzást is adnak, serkentve a fluorszkáló pigment képződését.
* 20.000K-es típusok: A legerősebb 475nm-es sugárzásuk hullámhossza megegyezik azzal a hullámhossztartománnyal, mely leginkább behatol a 10 méter alatti tengervízbe. Minimális UV-sugárzásuk, az érzékeny állatok tartását is lehetővé teszi.

Megjegyzés:
A halogénizzók hatása fokozható, ha speciális kialakítású reflektor burkolatba helyezik őket (pl gyémánt reflektor, gyémántlámpa). "Tükörlapok" szórják szét a fényt.

LED Világítás:
A LED világítás, a tengeri akvarisztika High-Tech világítási rendszere. A sokszáz led tökéletes fényt nyújt akár 40%-al kisebb energiafelvétel mellett, minimális hőkibocsátással. A ledek élettartama óriási 50.000 óra, mely napi 12 órás használat mellett, 11 évig működnek tökéletesen.



AKVÁRIUM ÁRAMOLTATÁSA

Az édesvizi akaváriumokkal ellentétben, a tengeri akváriumok igénylik a víz állandó áramoltatását, vagyis nem alakulhat ki "álló-tér", ahol minimális vízmozgás sincs. Ahogyan a természetes korallzátonyokon, úgy a tengeri akváriumokban is létfontosságúak a tápanyagokat és oxigént szállító áramlatok. Az élőkövek járataiban élő állatok számára is biztosítanunk kell ezeket az igényeket, ezért a mesterséges zátony tervezésekor figyelni kell, a kövek laza, jól átjárható szerkezeti felépítésére (barlangok, teraszok).
A korallok is eltérő áramlást igényelnek. A legtöbb korall számára serkentő, néhány fajnak azonban létfontosságú az erős időszakos vízmozgatás. Az ár-apály változások, az áramlások és a hullámzások gerjesztése a halak számára is természetes és harmonikus környezetet alakít ki.
A belső áramoltató motorok könnyen elrejthetők a zátony kövei között, só és korrózió ellen védelemmel vannak ellátva, mágneses tapadással és óránként több ezer liter víz áramoltatására is képesek.

A csúcsminőségű high-tech hullámgenerátorok, programozhatóak és képesek imitálni a valódi hullámzások hatását, az ár-apály mozgást, az egész akvárium vizét egyszerre képesek mozgatni. Több finoman hangolt hullám-mozgás állítható be a napszakhoz igazodva.


Megfelelő áramlás kialakítása (napszak)(Áramoltató motorral)

1. Széles felületi áramlás
A természetes tengerek áramlása az óriási méretarányból és a keletkezés módjából vizsgálva széles felületű. Az áramlási vonalak tehát párhuzamosak, nem pedig egy pontból indulnak ki (szivattyú kifolyócsöve).

2. Hullámverés
A felszínhez közeli szél által keletkező hullámok (hullámverés), erős (hullámvölgy) és gyenge (hullámhegy) áramlás impulzusokat gerjeszt. Az így kialakuló áramlások néhány méter mélységig hatnak, számos turbulenciát okozva

3. Intervallumos áramlás
Az áramlás rendszeresen keletkezik és tulajdonsága, hogy állandóan váloztatja irányát. Ilyen az apály által okozott irányát váltó áramlás (intervallumos áramlás). Hatása a korallzátony anyagszállítása tekintetében rendkívül fontos. Tengeri akvarisztikában a szűrés hatás-fokán lehet ezzel lényegesen javítani.

4. Éjszakai lecsendesülés
Éjszaka, a zátonyokon a hullámverés az elfekvő szél hatására lényegesen lecsendesül. A nappali élőlények nagyrésze nyugovóra tér, a planktonok felemelkednek a vízfelszín közelébe. Az áramlások aktivitása is csökken.

5. Etetési szünet
A természetes áramlatok hidrodinamikus jelenségei a tápanyagszállításért felelősek. A legtöbb halfaj a nyugodtabb vizeket kedveli a táplálkozáshoz. Akváriumi körülmények között javasolt etetés idejére az áramoltató motorok kikapcsolása, mivel áramlásútján a táplálék könnyen a szűrőbe juthat.



Bízom benne ,hogy ezzel a kis infomorzsával sikerült egy kicsit betekintést nyújtattni a tengeri akvarisztika nem éppen kezdőknek való tecnikai háttérvilágába.

(további bővebb info: tengeriakvarium.com)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése